Działalność 2018/19

           

  1. 6 marca w Collegium Maius, pod hasłem „Autyzm. Porozumiewanie się łączy fragmenty w całość”, obchodzono Europejski Dzień Logopedy.
    Wydarzenie miało na celu propagować wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Członkowie Koła przygotowali quiz dla studentów Wydziału, w którym mogli oni sprawdzić swoją wiedzę o autyzmie. Uczestnicy biorący udział w wydarzeniu mogli również zajrzeć do „Kącika sensorycznego”, by przekonać się, w jaki sposób osoby z ASD obierają rzeczywistość, oraz obejrzeć krótkie filmy na temat deficytów wynikających z ASD.
  1. W dniach 1-2 kwietnia z okazji Światowego Dzień Świadomości i Wiedzy na temat Autyzmu w Collegium Maius miało miejsce wydarzenie o charakterze gry.
    Polegało ono na tym, by uczestnicy odnaleźli jak najwięcej kartek z kodami QR. Po ich zeskanowaniu można było zebrać najważniejsze informacje na temat zaburzeń autystycznych. Osoba, której udało się zebrać wszystkie kody, otrzymała nagrodę.
  1. Z okazji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 4 kwietnia w Radiu Studenckim Meteor odbyła się audycja nadawana w cyklu Studencki Magazyn Miejski.
    Udział w niej wzięły prof. UAM dr hab. Jolanta Sławek, opiekun akademicki Naukowego Koła Logopedycznego, oraz wiceprzewodnicząca Koła, Magdalena Socha. Panie mówiły nie tylko o wydarzeniach planowanych w okazji PFNiSz – warsztatach logorytmicznych i z emisji głosu, ale także o samym zawodzie logopedy i neurologopedy oraz zakresie działań znajdujących w kompetencjach tych specjalistów.
  1. 10 kwietnia w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zostały zorganizowane warsztaty logorytmiczne dla dzieci „Gimnastyka buzi i języka” oraz warsztaty z emisji głosu i dykcji dla młodzieży i dorosłych „Niech głos będzie z Tobą!”.
    W programie warsztatów „Gimnastyka buzi i języka” były zajęcia ruchowe i logorytmika, ćwiczenia wspomagające koordynację ruchową, wzrokową i słuchową, a wszystko w duchu zabawy. Coś dla oka i dla ucha każdego malucha, czyli zajęcia z wykorzystaniem muzyki i sztuk plastycznych. Dzieci mogły pobawić się piórkami, słomkami i innymi pomocami. Warsztaty były okazją do zapoznania się z ćwiczeniami, które sprawdzą się również w samodzielnej pracy w domu.

    Warsztaty z „Niech głos będzie z Tobą” miały na celu pomóc uczestnikom odpowiedzieć na pytania: Jak oddychać świadomie, by mówić dłużej i bez wysiłku? Co zrobić, żeby nagle nie utracić głosu? Organizatorzy warsztatów pokazywali, w jaki funkcjonuje ciało podczas mówienia i co się z nim dzieje, gdy głos jest używany nieprawidłowo. Zaprezentowane zostały ćwiczenia ułatwiające prawidłowe oddychanie, mówienie bez wysiłku, głośne i z wyraźną artykulacją.

  1. 26 maja członkinie Logopedycznego Koła Naukowego „FiloLOG” wzięły udział w Kindernaliach 2019, realizowanych w ramach Poznańskich Dni Rodziny w Parku Jana Pawła II.
    Studentki działały w dwóch strefach. W Strefie Malucha prowadziły warsztaty logorytmiczne. Przygotowały liczne materiały i pomoce, aktywizujące dzieci i zachęcające do zabawy. W Strefie Świadomego Rodzica studentki służyły radą chętnie zgłaszającym się rodzicom, mającym pytania i wątpliwości dotyczące rozwoju swoich dzieci.
  1. 8 czerwca członkinie Koła brały udział w warsztatach dla dzieci, organizowanych z okazji 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
    Mali uczestnicy festynu rodzinnego mogli nie tylko poćwiczyć wargi, policzki czy język, ale także wziąć udział w różnych, ciekawych zabawach ruchowych, uaktywniających wyobraźnię i kreatywność.