Serdecznie zapraszamy na promocję komiksu Małgorzaty Rutkiewicz-Hanczewskiej, Karoliny Galewskiej i Eluty Kidackiej – Z Bato pod Fondo. Tropem poznańskich skaterów.
W latach 2022-2024 naukowczynie z Pracowni Leksykologii i Logopedii realizowały grant Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego pt. Your name is your history – Personal names as common cultural heritage of the V4 region (CCHV4-PN), przy realizacji którego współpracowali językoznawcy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: z Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Liderem projektu była strona węgierska. Polskich naukowców reprezentowały specjalizujące się w onomastyce: prof. UAM dr hab. Justyna Walkowiak z Wydziału Neofilologii (koordynator polskiego zespołu) oraz prof. dr hab. Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska i mgr Karolina Galewska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Pozostali członkowie projektu to pracownicy naukowi Uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie, Instytutu Języka Czeskiego Czeskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu imienia Konstantyna Filozofa w Nitrze.
Celem projektu było stworzenie ogólnodostępnego słownika online, zawierającego informacje o genezie, typologii i najczęstszych dwustu nazwiskach w każdym z czterech krajów. Słownik przygotowano w językach angielskim, węgierskim, polskim, czeskim i słowackim. Pozwoli on niespecjaliście na zdobycie wiedzy o pochodzeniu danego nazwiska, a także umożliwi badaczom prowadzenie studiów porównawczych nad nazewnictwem osobowym wszystkich czterech krajów, jak również prześledzenie zapożyczeń w obrębie czterech przestrzeni nazewniczych. W wypadku Polski, Czech i Słowacji dwieście najpopularniejszych nazwisk nosi kilkanaście procent populacji, z kolei na Węgrzech jest to już niemal połowa mieszkańców. Słownik w przyszłości będzie można rozbudowywać (link do próbnej wersji słownika).
W ramach grantu opracowano i przeprowadzono również międzynarodowy kurs online w języku angielskim poświęcony antroponimii krajów wyszehradzkich, podobieństwom wynikającym ze wspólnej historii, a także różnicom w dawnej i współczesnej antroponimii. Jego słuchaczami byli również studenci AMU PIE. Kurs obejmował 24h zajęć online oraz pracę własną uczestników, których zadaniem oprócz udziału w wykładach online było także opracowanie wybranego przez siebie tematu antroponimicznego i przedstawienie go w formie prezentacji. W serii wykładówi ćwiczeń uczestniczyli studenci czterech współpracujących uczelni, pochodzący nie tylko z państw V4, lecz także np. z Irlandii, Egiptu, Chin, Japonii czy Turkmenistanu.
14.10.2023
Wraz z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej wspominamy letnie kursy języka polskiego zorganizowane przez Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM. Na tegoroczną Szkołę Letnią Języka i Kultury Polskiej UAM oraz Letni Kurs Języka i Kultury Polskiej NAWA przyjechało ponad 80 studentów z całego świata, którzy pod okiem mgr Karoliny Galewskiej intensywnie ćwiczyli polską wymowę. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego: https://fb.watch/nGGhMWgaAl/.
7.10.2023
Dziękujemy zaproszonym specjalistom za podzielenie się swoją cenną wiedzą i doświadczeniami, a wszystkim gościom za zainteresowanie IV Ogólnopolską Konferencją Logopedyczną Mózg – język – komunikacja i tak liczne przybycie do Collegium Maius!
7.09.2023
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej Mózg – język – komunikacja! Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się w zakładce Konferencje.
11.04.2023
Oświadczenie Ogólnopolskiego Porozumienia Środowisk Akademickich w sprawie projektu Ustawy o niektórych zawodach medycznych
3.02.2023
Zapraszamy na stronę internetową poświęconą afazji, stworzoną w ramach projektu „Mam afazję – chcę być wysłuchany, chcę być zrozumiany” przez Wiktorię Trzcińską, Sabinę Kardacz, Aleksandrę Prusak, Natalię Bednarską i Oliwię Rojek (członkinie Logopedycznego Koła Naukowego FiloLOG) przy wsparciu merytorycznym prof. UAM dr hab. Małgorzaty Rutkiewicz-Hanczewskiej.
Więcej informacji w zakładce Koło logopedyczne.
22.08.2022
Serdecznie zapraszamy na konferencję popularnonaukową poświęconą nazwom własnym z obszaru Wielkopolski (i nie tylko):
20.08.2022
19 sierpnia zakończyły się trwające trzy tygodnie letnie kursy języka i kultury polskiej, organizowane przez Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM oraz Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (Szkoła Letnia Języka i Kultury Polskiej UAM, Letni Kurs Języka i Kultury Polskiej NAWA), koordynowane przez dr Monikę Valkovą-Maciejewską.
Mieliśmy przyjemność gościć w Poznaniu ponad 80 miłośników języka polskiego z całego świata, dla których została przygotowana bogata oferta edukacyjno-kulturalna: lektoraty języka polskiego na różnych poziomach zaawansowania, wykłady, warsztaty (dziennikarskie, teatralne, międzykulturowe), konkursy oraz liczne wycieczki.
Lektorat dla grupy studentów z Japonii, Korei, Litwy, Rumunii, Włoch, Belgii i Ukrainy poprowadziła mgr Karolina Galewska.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy ukończenia kursu ze świetnymi ocenami!
Zachęcamy do obejrzenia reportażu przygotowanego przez WTK: https://www.youtube.com/watch?v=mh0LSdmfJko
12.05.2022
Zapraszamy do odwiedzenia nowej strony specjalności logopedycznej: https://logopedia.amu.edu.pl/.
19.03.2022
W ramach cyklu Jak uczyć języka polskiego – porady dla początkujących, zorganizowanego przez Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na nauczanie języka polskiego migrantów z Ukrainy (http://schoolpl.amu.edu.pl/jezyk-polski-dla-migrantow-z-ukrainy/), w czwartek 17 marca odbył się warsztat dla początkujących lektorów pt. Trudności językowe Słowian uczących się polskiego poprowadzony przez mgr Karolinę Galewską, połączony z piątkowym panelem dyskusyjnym zatytułowanym Jak szybko i skutecznie nauczyć się polskiego? Doświadczenia studentów z Białorusi i Ukrainy. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za udział w spotkaniach!
Zachęcamy do pobrania poradnika dla wschodnich Słowian uczących się języka polskiego (oraz ich nauczycieli) przygotowanego na potrzeby spotkania przez jednego ze studentów, Iosifa Shabunię, uczestnika intensywnego kursu języka polskiego dla młodzieży z Białorusi zorganizowanego w 2021 roku.
21.02.2022
Zapraszamy do udziału w Studenckiej Konferencji Logopedycznej zorganizowanej przez działające przy Pracowni Leksykologii i Logopedii Koło Naukowe FiloLOG.
Więcej informacji w zakładce Koło logopedyczne. Zachęcamy również do śledzenia aktualności na fanpage’u Koła: https://www.facebook.com/FilologKNUAM.
1.02.2022
Zachęcamy do zapoznania się z nowościami wydawniczymi z zakresu onomastyki, których autorki prowadzą badania w Pracowni Leksykologii i Logopedii.
20.11.2021
Zapraszamy do wysłuchania wykładu dla dzieci pt. Skąd się wzięły nazwy ulic? przygotowanego przez Komisję Onomastyczną Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu w ramach XXIV Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Nagranie dostępne pod adresem: https://poznan.pan.pl/?page_id=865.
8.11.2021
5 listopada 2021 roku odbyła się zorganizowana przez Pracownię Leksykologii i Logopedii oraz Stowarzyszenie Afazja III Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna z serii Mózg – język – komunikacja. Uczestniczyło w niej ponad 200 specjalistów z całej Polski.
Więcej informacji w zakładce Konferencje.
11.12.2020
Zapraszamy na wykład prof. UAM dr hab. Małgorzaty Rutkiewicz-Hanczewskiej, który odbędzie się 17 grudnia 2020 roku (czwartek) o godz. 17.00. w ramach cyklu „Nauka i Społeczeństwo”, organizowanego przez Oddział PAN w Poznaniu.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną wykład będzie dostępny online za pośrednictwem:
11.12.2020
W ramach współpracy z Oddziałem Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przedstawicielki Pracowni Leksykologii i Logopedii zaangażowały się w przygotowanie wydarzeń na XXIII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Wykład poświęcony nazwom ulic, dostosowany do młodszych odbiorców, dostępny jest online. Zapraszamy do wysłuchania:
https://www.facebook.com/OPANPoznan/videos/vb.105561874158720/194901175587398/?type=3&theater
3.12.2020
Zapraszamy do udziału w konferencji współorganizowanej przez Pracownię Leksykologii i Logopedii WFPiK.
Więcej informacji na stronie http://komisjaonomastyczna.poznan.pan.pl
15.11.2020
SUKCES W KONKURSIE IM. CZESŁAWA ZGORZELSKIEGO
Z radością informujemy, że pani magister Karolina Galewska została laureatką tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Czesława Zgorzelskiego na najlepszą pracę magisterską. Nasza doktorantka otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii językoznawstwa za rozprawę pt. Wtórne użycie nazw własnych na przykładzie języka polskiego, angielskiego i chińskiego, napisaną pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Małgorzaty Rutkiewicz-Hanczewskiej.
Konkurs, upamiętniający postać wybitnego badacza związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, jest inicjatywą Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich. Zwycięskie rozprawy w kategorii językoznawstwa i literaturoznawstwa zostaną opublikowane w serii wydawniczej „Młoda Polonistyka”.
https://polishscience.pl/pl/rozstrzygnieto-ogolnopolski-konkurs-im-czeslawa-zgorzelskiego/
10.10.2020
Z okazji 6. POLONIJNEGO DNIA DWUJĘZYCZNOŚCI zapraszamy do wzięcia udziału w premierze książki „Podaruj dziecku szansę na dwujęzyczność”. Więcej informacji na plakacie.
19.06.2020
Skorzystaj z wyjątkowej oferty specjalności logopedycznej w Instytucie Filologii Polskiej!
Specjalność dostępna jest zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich. W ramach zajęć zyskasz zawód, który opiera się na pracy z ludźmi. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z językiem i komunikacją to specjalność dla Ciebie!
Więcej informacji (program, nabór itp.) znajdziesz na stronie www.logopedia.amu.edu.pl
2.03.2020
EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY
Tegoroczny Europejski Dzień Logopedy obchodzić będziemy pod hasłem: „Zaburzenia czytania i pisania” – Reading and writing disabilities.
25.09.2019
Konferencja Dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi